2010 IGCA All-State  Basketball Teams
1A
First Team
Hallie Christofferson	Exira
Lindsay Hoehns	        Twin Cedars
Carly Jacobs		North Butler
Susan Kies		Newell Fonda
Shantel Lehman	        Valley
Rebekah Rolling	        North Sentral Kossuth
Kate Hartman		Northwood Kensett
Caitlin Bisinger	Midland
2nd Team
Tayler Geer		Treynor
MacKenzie Morrison	Martensdale St. Mary's
Brenna Lantz		Rockwell City-Lytton
Anna Sweeting	        Highland
Aimee Osborn		Sidney
Joscelyn Coleman	Essex
Becca Pennington	Mt. Ayr
Jordan Henningsen	Alta
3rd Team
Melissa Greve		Ar-We-Va
Kadie Subbert		Stanton
Kalli Richardson	Northeast Hamilton
Katie Isenhour		Prince of Peace
Tara Van Rees		Lynnville-Sully
Carissa Nelson	        Harmony
Ann Walker		Exira
Acacia LaRue		North Mahaska
Coach of the Year - Tom Petersen - Exira
 
2A
1st Team
Mika Rodewald	        Manson NW Webster
Taylor Dicus		Mount Vernon
Maddie Oliver		Roland-Story
Jessie Pauley		OA/BCIG
Kelsey Eischeid	        Kuemper Catholic
Elly Arganbright	Panorama
Ashtyn Dixon		Comanche
Morgan Markert	        Manson NW Webster
2nd Team
Amanda Frost		Denver
Megan Howard	        North Polk	
Ali Browning		Iowa City Regina
Eryca Hingtgen	        Wapsie Valley
Chelsey Lamker	        MFL MarMac
Holly Hosch		Cascade
Katie Gustafson	        South Hamilton
Liz Skotowski		Mount Vernon
3rd Team
Megan Pieters		AGWSR
Mykel Brannan	        Audubon
Mackenzie Small	        Hinton
Cassie Gehling	        Kuemper Catholic
Karen Hutson		Logan-Magnolia
Maggie Marnin	        West Central Valley
Ashley Hagedorn	        IKM-Manning
Amber Meyer		Cascade
Coach of the Year - Bob Kintzel - Mt Vernon
 
3A	
1st Team
Carli Tritz		Heelan
Taylor Greenfield	Ballard
Morgan Paige		Marion
Mary Halvorson	        Waukon
Alyson Spinas-Valainis  Davenport Assumption
Kirsten Lipps		Algona
Sam Abens		Knoxville
Ashton Yossi		Dallas Center Grimes
2nd Team
Lindsay Smith		Central Clinton, Dewitt
Slone Masters		Storm Lake
Millie Niggeling	Heelan
Cassey Sobaski 	        Washington
Natalie Hackbarth	Algona
Kaylee Mehrhoff 	Centerville
Jordan Gronewold 	Carlisle
Laura TerHark 	        Algona
3rd Team
Taylor Shull		Mt. Pleasant
Claire Till 		Dubuque Wahlert
Kayla Sandborn 	        Anamosa
Jessica Nichols	        Perry
Jacie White		Harlan
Ally Mahrt 		Spencer
Brittany Fish 		Marion
Mollie Sir 		Crestwood
Coach of the Year - Darron Koolstra - Sioux City Bishop Heelan
 
4A
1st Team
Kiah Stokes		Linn-Mar
Shronda Butts		Des Moines East
Jade Rogers		Cedar Rapids Kennedy
Kionna Kellogg	        Ames
Amber Harrington	Davenport North
Virginia Johnson	Iowa City High
Markisha Wright	        Des Moines East
Rheanna Egli		Ankeny
2nd Team
Brittni Donaldson	Sioux City North
Kiersten Orton		Waukee
Megan Hogg		Waukee
Riley Norman		Des Moines Roosevelt
D.J. Norman		Linn-Mar
Laura Johnson		Cedar Falls
Stacy Clark		Pleasant Valley
Jayden Spencer	        Waterloo West
3rd Team
Emily Parker		Johnston
Maddie Manning	        Ankeny
Kayla Klopfenstein	Linn-Mar
Kyle Simmons		Lewis Central, Council Bluffs
Ellen Hansen		Ames
Alex Jacobson		Cedar Rapids Jefferson
Mackenzie Reed	        Iowa City West
Jadda Buckley		Mason City
4A Coach of the Year - Mike  Brandt - Linn-Mar